
ročník 2024
Do 1. ročníka ocenenia Žena v IT prišlo celkovo 57 nominačných návrhov, z ktorých porota vybrala po troch finalistoch v kategóriách Žena v IT, IT Študentka roka a IT Spojenec roka.
V kategórii
Žena v IT

Diliana DURKAJOVÁ
Diliana pôsobí už viac ako 15 rokov v spoločnosti Slovak Telekom, kde si prešla viacerými pracovnými pozíciami a momentálne zastáva rolu Head of Artificial Intelligence. V oblasti dát a IT sa cíti ako ryba vo vode. Zároveň sa venuje témam a rozvoju v oblastiach Team Growth & Self-leading team Leadership, Demystifying AI, People Experience, Data Strategy, AI & Data products ops, Microservice Architecture a Service Design.
Alena KANABOVÁ
Alena počas svojej vyše 25-ročnej kariéry vo firme Accenture pracovala pre lokálnych aj zahraničných klientov v oblastiach firemného poradenstva a systémovej integrácie. Podieľala sa na realizácii významných transformačných programov zahŕňajúcich implementácie komplexných IT riešení a zmeny v oblastiach organizácie a procesov. V súčasnosti je zodpovedná za projekty z oblasti zdravotníctva a verejnej správy v rámci regionálneho technologického centra Accenture. Okrem toho je líderkou aktivít firemného občianstva s pozitívnym sociálnym dopadom a aktívnou ambasádorkou inklúzie a diverzity v pracovnom prostredí, s dôrazom na rast zastúpenia žien v IT sektore a na vedúcich pozíciách.

Iveta TONHAUSEROVÁ
Iveta pôsobí už 18 rokov ako fullstack softvérová inžinierka, aktuálne v spoločnosti GoHealth. V rámci svojej práce mala možnosť pracovať na rôznych technologických aspektoch vývoja softvéru, ktorý ju neprestáva fascinovať ani po rokoch. V poslednom období sa venuje čoraz viac vzdelávaniu a praxi v rámci jeho biznis stránky, vrátane projektového či produktového manažmentu. Venuje sa tiež expertíznemu dobrovoľníctvu, kde participuje ako hlavná alebo jediná vývojárka a odborná konzultantka na projektoch viacerých neziskových organizácií zameraných na pomoc ľuďom v núdzi, menšinám, deťom i zvieratám (DePaul, LEAF Academy, Sloboda zvierat a ďalšie).
V kategórii
IT Študentka roka
Alžbeta JUREČEKOVÁ
Alžbeta je čerstvá absolventka odboru matematicko-počítačového modelovania na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Od začiatku inžinierskeho štúdia pracovala ako data scientist stážistka vo firme Swiss Re. Pracovala najmä na internej knižnici užitočných funkcionalít pre ostatné tímy dátových vedcov a v ďalších projektoch. Po skončení štúdia dostala ponuku pokračovať v rovnakom tíme už ako zamestnankyňa. Je nadšenou propagátorkou skautingu – počas roka organizuje akcie pre deti, pomáha s chodom neziskovej organizácie a v lete sa podieľa na organizácií táborov.

Timea KLOPČEKOVÁ
Timea je študentkou Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Hálova v Bratislave. Jej aktívny prístup k životu vystihuje motto je „Žijem, dýcham, podnikám.“ Je členkou komunity Nexterie a pracuje na projekte ekologickej aplikácie na zber odpadu Ecolect. Spolu s kamarátmi založila tiež startupový projekt Benly, ktorého cieľom je tvorba autentických a bezkontaktných vizitiek pre podnikateľov s tvorbou vlastného softvéru. S týmto projektom získali ako tím v rámci Junior Achievement Slovensko ocenenie najlepšej študentskej firmy a s projektom Ecolect reprezentuje Slovensko na európskej súťaži študentských firiem GEN_E. Ako dobrovoľníčka sa venuje tiež grafickému dizajnu pre TEDxYouth Bratislava.
Annamária MIHELIČOVÁ
Annamária aktuálne končí dvojité magisterské štúdium v odbore lekárskej techniky a zároveň už pracuje ako systémová validátorka v spoločnosti Siemens Mobility. V apríli 2024 úspešne obhájila diplomovú prácu na univerzite RWTH v Aachene a v júni paralelne absolvovala štátnice na Elektrotechnickej fakulte ČVUT v Prahe. Počas štúdií sa zameriavala na kybernetiku a robotiku, popri nich sa angažovala v spolku wITches, ktorý približoval deťom svet IT a techniky.

V kategórii
IT Spojenec roka

ACCENTURE
Accenture je globálna poradenská spoločnosť, ktorá pomáha firmám, vládnym a ďalším organizáciám budovať digitálne základy a optimalizovať ich fungovanie. Patrí medzi lídrov v oblasti informačných technológií, vrátane cloudu, dát a umelej inteligencie a vo viac ako 120 krajinách sveta zamestnáva trištvrte milióna ľudí. Neoddeliteľnou súčasťou firemnej kultúry Accenture je inklúzia a diverzita a presvedčenie o tom, že rôznorodosť podporuje inovácie a prináša nové perspektívy. Accenture na Slovensku je držiteľom ocenení DiversIT Charter, IT Projekt roka či Via Bona Slovakia. Je tiež signatárom Charty diverzity Slovenska a aktívnym ambasádorom rovnosti príležitostí nielen z pohľadu rodovej rovnosti, ale aj v kontexte marginalizovaných a zraniteľných skupín.
Štefan ŠIMÍK
Štefan pôsobí ako data scientist so zameraním na oblasť financií a bankovníctva. Má skúsenosti v oblasti analýzy dát, machine learningu a vývoja softvéru s hlbokými znalosťami bankovníctva, algoritmického obchodovania a finančných trhov. V súčasnosti pôsobí ako data science konzultant. Poskytuje služby business Inteligence a machine learningu pre banky a obchodné spoločnosti. Bol pri zrode a už 7 rokov lektoruje dátové akadémie pre dospelé ženy v Aj Ty v IT.

ŽENSKÝ ALGORITMUS
Ženský algoritmus je organizácia zameraná na podporu žien a dievčat v oblasti technológií a líderstva. Jej cieľom je odomykať kariérny potenciál žien prostredníctvom vzdelávania v inovatívnych technologických oblastiach, digitálnych zručnostiach a manažmente, čím aktívne prispievajú k prekonávaniu stereotypov a predsudkov. Vďaka bezplatným vzdelávacím iniciatívam oslovili už viac ako 12 000 ľudí. Šíria osvetu o nevedomých predsudkoch, diverzite a inklúzii a podnecujú spoločenskú diskusiu na rodové témy. Budujú spolupráce s organizáciami, jednotlivcami a partnermi s podobnými hodnotami a cieľmi a vytvárajú sieť profesionálok, ktoré budú inšpiráciou pre budúce generácie.
Odborná porota 2024

Petra KOTULIAKOVÁ
Petra Kotuliaková je zakladateľka a a výkonná riaditeľka Aj Ty v IT. Pôsobí tiež ako podpredsedníčka pracovnej skupiny Charta DiversIT v rámci Európskeho združenia informatických spoločností CEPIS v Bruseli a ako členka Správnej rady Americkej obchodnej komory na Slovensku. V marci 2023 bola ako jediná Slovenka zaradená medzi TOP 100 žien v sociálnom podnikaní, je tiež držiteľkou európskej ceny Women in TECH Inclusion Award a ocenenia Female Role Model of the year v rámci CESA Awards.
Vyjadrenie: „Bola som veľmi vďačná za toto zloženie poroty, pretože každý jej člen priniesol iné skúsenosti. Diskusia teda nebola jednostranná, ale reflektovala postrehy z viacerých sektorov. Najťažšie rozhodovanie bolo jednoznačne v kategórii Žena v IT. Prišli veľmi silné nominácie a je mi úprimne ľúto, že nemôžeme oceniť všetky kandidátky.“
Dita FORMÁNKOVÁ
Dita Formánková je zakladateľkou Czechitas a členkou českého digitálneho tímu na Úrade vlády, profesionálnej siete Red Button, ako aj členkou správnej rady Česko.digital, D&I Shapers a Nadácie Czechitas. V minulosti pôsobila ako globálna riaditeľka pre diverzitu, inklúziu a komunity v spoločnosti Avast Software. Je držiteľkou ocenení EU Citizenship Prize a SXSW Community Service Award a bola tiež zaradená medzi TOP 100 žien v sociálnom podnikaní a Forbes 30 pod 30.


Ivana BUDINSKÁ
Ivana Budinská pracuje ako výskumná pracovníčka na Ústave informatiky SAV. Vo svojej práci sa venuje výskumu swarmových metód a technológií a ich použitiu pre priemyselné aplikácie, optimalizáciu výrobných liniek, logistiku a koordináciu skupiny mobilných agentov. Venuje sa aj etickým a legislatívnym otázkam v súvislosti s využívaním umelej inteligencie. Je národnou delegátkou eIRG – strategického orgánu na podporu integrácie v oblasti európskych e-infraštruktúr a súvisiacich služieb v rámci členských štátov EÚ.
Vyjadrenie: „S veľkým záujmom som si prečítala nominácie vo všetkých troch kategóriách ocenenia Žena v IT. Prekvapil ma široký záber aktivít, ktorým sa ženy v IT venujú. Predovšetkým som ocenila, že ženy aktívne vo svojej profesii venujú svoju energiu a čas aj rozvoju talentovaných dievčat a žien nad rámec svojich pracovných povinností, ktorých isto nie je málo. Určite práve zásluhou takýchto žien sme mali veľmi kvalitné nominácie aj v kategórii IT Študenta roka. Verím, že sa síce pomaly, ale isto blížime k dobe, keď žena v IT nebude ničím výnimočným.“
Peter RUSIŇÁK
Peter Rusiňák – pôsobí ako zástupca riaditeľky Americkej obchodnej komory (AmCham) na Slovensku a líder jej politicko-advokačného tímu. Koordinuje všetky vzdelávacie iniciatívy AmCham, vrátane programu Train the Trainer, v rámci ktorého odborníci z biznisu podporujú učiteľov stredných a vysokých škôl v rozvoji ich zručností. Ako absolvent doktorandského štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave sa tiež venuje prepájaniu akademického sveta s podnikmi na Slovensku a školeniam budúcich lídrov v oblasti soft skills, komunikácie a obchodnej etikety.
Vyjadrenie: „Bolo mi cťou prijať pozvanie do poroty prvého ročníka ocenenia Žena v IT a byť súčasťou tejto skvelej iniciatívy, pretože práca Aj Ty v IT je inšpiráciou nielen pre dámy a dievčatá, ale aj pre veľkú časť mužského osadenstva v spoločnosti. Ženy si tento priestor jednoducho zaslúžia a pozitívnych vzorov v každej oblasti nikdy nie je dosť. Úloha poroty je vždy tak trochu nevďačná a zároveň veľmi zaväzujúca – vybrať len malú časť z veľkej vzorky inšpiratívnych príbehov angažovaných dievčat a žien v IT nebolo jednoduché. Neobávam sa o budúcnosť IT na Slovensku, som pevne presvedčený o tom, že sú silnou motiváciou pre ďalšie kolegyne a kolegov.“


Martin DROBNÝ
Martin Drobný je generálny riaditeľ a zakladateľ spoločností Digital Visions. Pôsobí zároveň ako šéfredaktor magazínu NEXTECH a ako člen arbitrážnej komisie Rady pre reklamu. Predsedá komisii, ktorá každoročne udeľuje ocenenia IT firma, IT osobnosť, IT projekt a IT produkt a organizuje podujatie IT GALA, v rámci ktorého udelenie ocenení prebieha.
Mediálni partneri
Záznam z odovzdávania ocenení Žena v IT 202
Nevideli ste odovzdávanie ocenení Žena v IT 2024 naživo? Pozrite si ho zo záznamu.