Alena KANABOVÁ

Ako ste sa dozvedeli o tom, že sa chystá prvý ročník ocenenia Žena v IT a aká bola vaša prvá reakcia?

Povedala som si, že je to super! Samú ma zaskočilo, že napriek tomu, že sa viac ako dve desaťročia pohybujem v IT odvetví na Slovensku, vnímam skutočne málo žien, ktoré by boli verejne viditeľné a známe ako jeho reprezentantky. Aby ženský talent prirodzenejšie prúdil do sveta technológií, potrebujeme hovoriť viac o úspešných príbehoch žien v IT, ktoré majú potenciál inšpirovať dievčatá a ženy naštartovať kariéru v tomto odbore.

Aký by bol svet IT bez žien?

Aj ja osobne sa snažím roky zvyšovať povedomie o tom, prečo sú ženy a ich rastúci podiel v IT naozaj dôležité. Neúnavne to vysvetľujem svojmu okoliu a nielen kolegom, ale aj kolegyniam. Pritom vidím, že táto misia nie je ani zďaleka na konci. Bez žien, ako pri nedostatku akéhokoľvek iného typu rôznorodosti v pracovných tímoch, by sa znížila diverzita názorov, čo vedie k menej kreatívnym a inovatívnym riešeniam problémov. Technológie a produkty, ktoré vyvíjame, sú určené pre široké spektrum používateľov, z ktorých veľkú časť tvoria práve ženy. Bez žien, podieľajúcich na ich vzniku a implementácii, len ťažko vyvinieme niečo, čo bude dostatočne zohľadňovať potreby a požiadavky ženských používateľov. Diverzita v tímoch je preukázateľne spojená s vyššou efektivitou a konkurencieschopnosťou, ako aj s lepšou schopnosťou reagovať na výzvy a príležitosti.

Navyše, ženy tvoria polovicu populácie a ich neprítomnosť v IT by znamenala stratu obrovského množstva talentu, nehovoriac o dopyte po IT profesiách, ktorý už teraz výrazne prevyšuje ponuku pracovnej sily v tejto oblasti. Dať príležitosť a podporu akejkoľvek žene uplatniť sa v IT odvetví preto v žiadnom prípade neohrozuje a nelimituje kariérne možnosti opačného pohlavia (čo sú podprahové obavy, ktoré som neraz zaregistrovala na strane mužov ITčkárov).

Bez žien by IT odvetvie bolo uzavretým “pánskym klubom”, kde nie je miesto pre talentované a vzdelané ženy, čo by zároveň odrádzalo ženy samotné do tohto odvetvia vôbec vstúpiť. Zacyklili by sme sa v bludnom kruhu: bez kritickej masy žien v akomkoľvek odvetví totiž vždy chýbajú vzory a mentorky pre ďalšie generácie dievčat a mladých žien, ktoré by sa eventuálne rozhodovali pre kariéru v ňom. Pre nás ženy by to bolo veľmi nespravodlivé, keďže odvetvie IT má obrovské možnosti zmysluplného pracovného uplatnenia sa s veľmi slušným ohodnotením a vysokou mierou flexibility , čo je výhodné napríklad aj vtedy, ak chcete efektívne skĺbiť rodinný a pracovný život.

Keby ste mohli jedným gestom alebo činom zmeniť prostredie v IT na Slovensku, čo by to bolo?

Pre mňa osobne je dôležitý presah aj mimo IT sektor samotný, do oblasti digitálnych zručností a budovania technologického know-how v rámci populácie. IT sektor je len menšia podmnožina tohto celého. Priala by som si, aby bol v našej spoločnosti konsenzus v tom, že na to, aby sme dokázali ako krajina napredovať a prosperovať, potrebujeme mať okrem iného aj digitálne zručných ľudí, ktorí budú informačné technológie nielen vedieť efektívne používať, budú aj rozumieť tomu, ako fungujú a budú ich tiež schopní spoluvytvárať. A to bez ohľadu na povolanie, ktorému sa venujú. A na to nestačí len priniesť systémové zmeny do vzdelávania, aj smerom k lepšej inklúzii a podpore všetkých znevýhodnených skupín, ktorými sú v oblasti IT aj dievčatá a ženy. Potrebujeme systémovo adresovať tiež rozvoj digitálnych zručností ďalších skupín obyvateľstva, kým sa nožnice neroztvoria tak, že to bude veľmi ťažké zvrátiť. To, čo mi chýba, je vízia a systémovosť v prístupe, schopnosť vyhodnocovať dopad opatrení, ktoré sa v tejto oblasti realizujú bez toho, aby to malo takzvane „hlavu a pätu“. Chýba mi stratégia na lepšie využitie nielen ženského talentu, ale napríklad aj talentu zo zahraničia a funkčné opatrenia na zastavenie odlivu mozgov. Priala by som si teda, aby sme sa celkovo ako krajina viac otvorili a posunuli od aktuálneho riešenia rôznych pseudoproblémov k tomu, čo je reálne dôležité z pohľadu budúcnosti Slovenska. A v konečnom dôsledku by to prospelo aj sektoru IT, aby bol inkluzívnejší a otvorenejší.

Ak by ste nepracovali v tejto sfére, čo iné by ste robili?

Po vysokej škole som sa veľmi chcela stať biznis konzultantkou – čo sa mi v Accenture aj splnilo – robila som na viacerých zaujímavých poradenských projektoch. Postupne ma to preklopilo viac na IT stranu a našla som sa v tom. Každopádne, vedela by som sa vrátiť späť, aj keď v tejto dobe akýkoľvek transformačný projekt alebo program je už neoddeliteľný od IT. Myslím, že by ma napĺňalo byť aj učiteľkou, lektorkou alebo koučkou. Posledné roky intenzívne spolupracujem s viacerými mimovládnymi organizáciami a viem si predstaviť samu seba v budúcnosti viesť neziskovú organizáciu alebo nadáciu.

Jednou z kategórií ocenenia je aj IT Študentka roka. Čo by ste povedali svojmu 18-ročnému ja po osobnej i pracovnej stránke?

Neboj sa príležitostí, ktoré sa ti naskytnú! Obzvlášť my ženy si častokrát vytvárame umelé bariéry v obave, že nie sme na niečo dostatočne pripravené, dostatočne dobré alebo skúsené. Osobne bolo pre mňa veľmi oslobodzujúce, keď som konečne dokázala zmeniť pohľad na toto a vždy, keď príde nejaké zaváhanie, opakujem si „no a čo najhoršie sa môže stať?“ A zväčša zistím, že sa v podstate niet čoho obávať. A to platí v práci aj v súkromí.