Štefan ŠIMÍK

Čo vás motivovalo podporovať ženy v IT? Existuje konkrétny moment, skúsenosť alebo príbeh, ktorý vás k tomu inšpiroval?

Všetko to začalo pred siedmimi rokmi, keď ma oslovili Petra Kotuliaková a Lucia Stellerová z Aj Ty v IT. Mali víziu vytvoriť prvú ženskú akadémiu zameranú na dátovú analytiku. Táto myšlienka ma okamžite zaujala, pretože som videl potenciál vytvoriť prostredie, kde by sa všetky ženy cítili príjemne a sebavedomo pri učení sa novým IT zručnostiam.

Chceli sme vytvoriť kurz, kde by ženy mohli spájať svoje záujmy o dátovú analytiku a zároveň pracovať v otvorenom a podporujúcom prostredí. Našou snahou bolo vytvoriť atmosféru, kde vládne pozitívna vzdelávacia atmosféra, kde je pýtanie sa a kladenie otázok vítané a považované za prejav záujmu a hlbšieho premýšľania o danej problematike. Tento prístup bol kľúčový pre budovanie dôvery a motivácie medzi účastníčkami.

Počas dvoch mesiacov intenzívneho kurzu sa ženy naučili základy programovania, dátovej analytiky, štatistiky, vizualizácie dát, práce s databázami a premostenie do oblasti machine learningu. Výsledky boli presne také, ako sme očakávali. Ukázalo sa, že ženy so záujmom a motiváciou elegantne zvládajú aj tie najnáročnejšie technické témy.

Myslím si, že po dvoch mesiacoch náročného štúdia tieto ženy prekonali aj svoje vlastné očakávania, čo všetko sa dá dosiahnuť a že je možné sa transformovať, získať nové zručnosti a otvoriť si dvere k novým kariérnym príležitostiam.

Tento úspech ma inšpiroval pokračovať v podpore žien v IT. Vidím v tom veľký význam, nielen pre samotné ženy, ale aj pre celý IT sektor, ktorý z toho ťaží v podobe nového prílevu talentov. A som vďačný a hrdý, že spolu s Aj Ty v IT môžem byť súčasťou tejto zmeny.

Aký by bol podľa vás svet IT bez žien?

Ak by ženy chýbali v IT oblasti, svet by bol ochudobnený o mnohé prínosy. Ženy v IT prispievajú nielen svojou odbornou stránkou, ale aj empatiou a schopnosťou lepšie porozumieť potrebám druhých ľudí.
Ženy často vynikajú v precíznosti a pozornosti k detailom. Prinášajú nové perspektívy, ktoré mužom nemusia byť vlastné, a zohľadňujú aj ženský pohľad na veci. To umožňuje vytvárať produkty a služby, ktoré lepšie reflektujú potreby našej spoločnosti.

Ak si predstavíme život bez žien v IT, ostane nám chudobnejší svet, ktorý postráda druhý pohľad na vec. IT tímy by boli viac jednostranné a postrádali by citlivosť na ženské aspekty používateľskej skúsenosti.
Inovácie by postupovali pomalšie, firmy by mali obmedzený prístup k talentom a navyše, mladé dievčatá by nemali vzory, ktoré by ich inšpirovali a motivovali k tomu, aby sa venovali technickým oblastiam, čo by len prehlbovalo historické stereotypy a rodové rozdiely z minulosti.

Svet bez žien v IT by bol svetom, ktorý nedokáže využiť svoj plný potenciál, a prišli by sme o obrovské množstvo talentu, kreativity a inovácie, ktoré sú kľúčové pre budúci rozvoj ľudstva a technológií.
Našťastie, dnešný moderný západný svet má presne opačnú trajektóriu aj vďaka iniciatívam ako je Aj Ty v IT, ktoré prezentujú úspešné príbehy mnohých talentovaných žien. Dnes sa môže každý – či muž, či žena – realizovať v oblasti, ktorá ich zaujíma, a naplno rozvíjať svoj potenciál. Svet tak bude napredovať rýchlejšie a bude to lepšie miesto na život pre celú našu spoločnosť. Preto je správny prístup podporovať slobodu, diverzitu a inklúziu vo všetkých oblastiach ľudského snaženia.

Som hrdý, že môžem byť súčasťou tejto úžasnej iniciatívy, ktorá sa rozrástla z pár ľudí na začiatku na tisíce žien a dievčat, ktorým pozitívne ovplyvnila život.

Keby ste mohli jedným gestom alebo činom zmeniť IT prostredie na Slovensku, čo by to bolo?

Keby som mohol jedným gestom zmeniť prostredie v IT na Slovensku, sústredil by som sa na tieto kľúčové oblasti:

  • Podpora duálneho vzdelávania: jedným z vynikajúcich spôsobov, ako zlepšiť IT prostredie na Slovensku, je podporovať duálne vzdelávanie, kde študenti získavajú praktické skúsenosti priamo v IT firmách. Tento prístup kombinuje teoretické znalosti zo škôl s reálnymi pracovnými skúsenosťami, čo študentom umožňuje lepšie pochopiť, ako sa teória aplikuje v praxi. Navyše, firmy získavajú možnosť vychovávať si budúcich zamestnancov podľa svojich potrieb.
  • Udržanie IT talentu na Slovensku: veľké množstvo vysoko kvalitných ľudí odchádza do zahraničia a Slovensko tak prichádza o obrovský potenciál, ktorý by pomáhal rastu celej krajiny. Je dôležité ich tu udržať.
  • Rekvalifikácia a celoživotné vzdelávanie: priemerný vek obyvateľov Slovenska sa kontinuálne zvyšuje a hrozí, že podiel mladých pracujúcich ľudí bude postupne klesať. Naopak, dopyt po IT zručnostiach bude neustále narastať a mali by sme si zvykať na to, že aj po tridsiatke alebo štyridsiatke sa môžeme vzdelávať, učiť nové veci a pokojne sa môžeme rekvalifikovať na novú pozíciu aj v neskoršom veku. Takáto transformácia do sveta IT trvá 6-12 mesiacov v závislosti od predchádzajúcich skúseností a intenzity snahy. Nie je preto žiadnym prekvapením, keď sa z letušky do roka stane začínajúca dátová analytička.

V tomto kontexte vidím, aké transformačné výsledky prináša, keď ženám poskytneme podporu a príležitosti, ako napríklad v našich troch projektoch: Women IT Academy (Základy IT pre úplných začiatočníkov), Women Data Academy (Dátová analytika v Pythone) a Women Machine Learning Academy (Umelá inteligencia a prediktívne modelovanie). Verím, že s takýmto prístupom by sme mohli vytvoriť úspešnejšie a viac konkurencieschopné IT odvetvie, ktoré by bolo na prospech biznisu aj prosperity našej spoločnosti.