nominácie

Do prvého ročníka ocenenia Žena v IT prišlo celkovo 57 nominačných návrhov, z ktorých porota na svojom zasadnutí 18. júna 2024 vybrala tri nominácie v kategóriách Žena v IT, IT Študentka roka a IT Spojenec roka. Slávnostné vyhlásenie laureátov a laureátiek sa uskutoční 10. októbra 2024 v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave ako vrcholný bod prvej IT konferencie pre ženy na Slovensku Slovak Women in Tech 2024.

Nominuj svoju

Nominácie na ocenenie pre rok 2025 sú otvorené do 30.4.2025. Nominovať môžete niekoho vo svojom okolí alebo aj samy seba. Stači vyplniť nominačný formulár:

Laureátky a laureáti ocenenia v roku 2024

Alena KANABOVÁ

Timea KLOPČEKOVÁ

Štefan ŠIMÍK

V kategórii

Žena v IT

Diliana DURKAJOVÁ

Diliana pôsobí už viac ako 15 rokov v spoločnosti Slovak Telekom, kde si prešla viacerými pracovnými pozíciami a momentálne zastáva rolu Head of Artificial Intelligence. V oblasti dát a IT sa cíti ako ryba vo vode. Zároveň sa venuje témam a rozvoju v oblastiach Team Growth & Self-leading team Leadership, Demystifying AI, People Experience, Data Strategy, AI & Data products ops, Microservice Architecture a Service Design.

Alena KANABOVÁ

Alena počas svojej vyše 25-ročnej kariéry vo firme Accenture pracovala pre lokálnych aj zahraničných klientov v oblastiach firemného poradenstva a systémovej integrácie. Podieľala sa na realizácii významných transformačných programov zahŕňajúcich implementácie komplexných IT riešení a zmeny v oblastiach organizácie a procesov. V súčasnosti je zodpovedná za projekty z oblasti zdravotníctva a verejnej správy v rámci regionálneho technologického centra Accenture. Okrem toho je líderkou aktivít firemného občianstva s pozitívnym sociálnym dopadom a aktívnou ambasádorkou inklúzie a diverzity v pracovnom prostredí, s dôrazom na rast zastúpenia žien v IT sektore a na vedúcich pozíciách.

Iveta TONHAUSEROVÁ

Iveta pôsobí už 18 rokov ako fullstack softvérová inžinierka, aktuálne v spoločnosti GoHealth. V rámci svojej práce mala možnosť pracovať na rôznych technologických aspektoch vývoja softvéru, ktorý ju neprestáva fascinovať ani po rokoch. V poslednom období sa venuje čoraz viac vzdelávaniu a praxi v rámci jeho biznis stránky, vrátane projektového či produktového manažmentu. Venuje sa tiež expertíznemu dobrovoľníctvu, kde participuje ako hlavná alebo jediná vývojárka a odborná konzultantka na projektoch viacerých neziskových organizácií zameraných na pomoc ľuďom v núdzi, menšinám, deťom i zvieratám (DePaul, LEAF Academy, Sloboda zvierat a ďalšie).

V kategórii

IT Študentka roka

Alžbeta JUREČEKOVÁ

Alžbeta je čerstvá absolventka odboru matematicko-počítačového modelovania na Stavebnej fakulte STU v Bratislave. Od začiatku inžinierskeho štúdia pracovala ako data scientist stážistka vo firme Swiss Re. Pracovala najmä na internej knižnici užitočných funkcionalít pre ostatné tímy dátových vedcov a v ďalších projektoch. Po skončení štúdia dostala ponuku pokračovať v rovnakom tíme už ako zamestnankyňa. Je nadšenou propagátorkou skautingu – počas roka organizuje akcie pre deti, pomáha s chodom neziskovej organizácie a v lete sa podieľa na organizácií táborov.

Timea KLOPČEKOVÁ

Timea je študentkou Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Hálova v Bratislave. Jej aktívny prístup k životu vystihuje motto je „Žijem, dýcham, podnikám.“ Je členkou komunity Nexterie a pracuje na projekte ekologickej aplikácie na zber odpadu Ecolect. Spolu s kamarátmi založila tiež startupový projekt Benly, ktorého cieľom je tvorba autentických a bezkontaktných vizitiek pre podnikateľov s tvorbou vlastného softvéru. S týmto projektom získali ako tím v rámci Junior Achievement Slovensko ocenenie najlepšej študentskej firmy a s projektom Ecolect reprezentuje Slovensko na európskej súťaži študentských firiem GEN_E. Ako dobrovoľníčka sa venuje tiež grafickému dizajnu pre TEDxYouth Bratislava.

Annamária MIHELIČOVÁ

Annamária aktuálne končí dvojité magisterské štúdium v odbore lekárskej techniky a zároveň už pracuje ako systémová validátorka v spoločnosti Siemens Mobility. V apríli 2024 úspešne obhájila diplomovú prácu na univerzite RWTH v Aachene a v júni paralelne absolvovala štátnice na Elektrotechnickej fakulte ČVUT v Prahe. Počas štúdií sa zameriavala na kybernetiku a robotiku, popri nich sa angažovala v spolku wITches, ktorý približoval deťom svet IT a techniky.

V kategórii

IT Spojenec roka

ACCENTURE

Accenture je globálna poradenská spoločnosť, ktorá pomáha firmám, vládnym a ďalším organizáciám budovať digitálne základy a optimalizovať ich fungovanie. Patrí medzi lídrov v oblasti informačných technológií, vrátane cloudu, dát a umelej inteligencie a vo viac ako 120 krajinách sveta zamestnáva trištvrte milióna ľudí. Neoddeliteľnou súčasťou firemnej kultúry Accenture je inklúzia a diverzita a presvedčenie o tom, že rôznorodosť podporuje inovácie a prináša nové perspektívy. Accenture na Slovensku je držiteľom ocenení DiversIT Charter, IT Projekt roka či Via Bona Slovakia. Je tiež signatárom Charty diverzity Slovenska a aktívnym ambasádorom rovnosti príležitostí nielen z pohľadu rodovej rovnosti, ale aj v kontexte marginalizovaných a zraniteľných skupín.

Štefan ŠIMÍK

Štefan pôsobí ako data scientist so zameraním na oblasť financií a bankovníctva. Má skúsenosti v oblasti analýzy dát, machine learningu a vývoja softvéru s hlbokými znalosťami bankovníctva, algoritmického obchodovania a finančných trhov. V súčasnosti pôsobí ako data science konzultant. Poskytuje služby business Inteligence a machine learningu pre banky a obchodné spoločnosti. Bol pri zrode a už 7 rokov lektoruje dátové akadémie pre dospelé ženy v Aj Ty v IT.

ŽENSKÝ ALGORITMUS

Ženský algoritmus je organizácia zameraná na podporu žien a dievčat v oblasti technológií a líderstva. Jej cieľom je odomykať kariérny potenciál žien prostredníctvom vzdelávania v inovatívnych technologických oblastiach, digitálnych zručnostiach a manažmente, čím aktívne prispievajú k prekonávaniu stereotypov a predsudkov. Vďaka bezplatným vzdelávacím iniciatívam oslovili už viac ako 12 000 ľudí. Šíria osvetu o nevedomých predsudkoch, diverzite a inklúzii a podnecujú spoločenskú diskusiu na rodové témy. Budujú spolupráce s organizáciami, jednotlivcami a partnermi s podobnými hodnotami a cieľmi a vytvárajú sieť profesionálok, ktoré budú inšpiráciou pre budúce generácie.