Iveta TONHAUSEROVÁ

Ako ste sa dozvedeli o tom, že sa chystá prvý ročník ocenenia? Aká bola vaša prvá reakcia?

Dozvedela som sa to od mojej kolegyne, grafickej dizajnérky, ktorá ma na toto ocenenie nominovala. Veľmi ma to samozrejme potešilo, či už moja nominácia, za ktorú som veľmi vďačná a veľmi si ju vážim, ale rovnako i vznik samotnej iniciatívy Žena v IT.

Veľmi ju vítam, pretože si myslím, že ženy na Slovensku pre IT robia kus poctivej a vysoko kvalitnej práce, je ich čoraz viac, a to si zaslúži pozornosť a každé možné ocenenie. Čím verejnejšie, tým lepšie (úsmev).

Aký by bol podľa Vás svet bez žien v IT? (Skúste si predstaviť, ako by to v ňom vyzeralo.)

Rozhodne menej pestrý a zrejme i značne ťažkopádnejší. Napriek tomu, že vnímam neustále snahy o dokazovania rovnakých kvalít žien i mužov v tejto oblasti, dovolím si nesúhlasiť. Nie je možné samozrejme generalizovať, ale ja vnímam práve tie rozdielne kvality ako najväčší benefit a tie rozhodujúce kúsky skladačky, ktoré robia z pracovísk energické miesta pre efektívnu spoluprácu. Ženy vo všeobecnosti nazerajú na svet i problémy či ich exekúciu iným spôsobom ako muži a vďaka tomu sme schopní nachádzať riešenia a cesty k nim, ktoré zakomponovávajú omnoho viac rozmerov. Inovácie bez toho hádam ani nie sú možné, prípadne trvajú podstatne dlhší čas.

Keby ste mohli jedným gestom alebo činom zmeniť IT prostredie na Slovensku, čo by to bolo?
Omnoho viac by som ho sprístupnila. Veľmi by som si priala, aby mali študenti a študentky alebo záujemcovia akejkoľvek vekovej kategórie prístup k stážam alebo projektom, kde by sa mohli zoznámiť s kreatívnou stránkou tejto práce, naučiť sa myslieť inovatívne a samozrejme si aj zarobiť. Práve kvôli financiám sa totiž mnohí uchyľujú skôr k rutinným a nezáživným, ale za to relatívne stabilným prácam, ktoré vôbec nevyužívajú ten zápal a potenciál, ktorý takýto záujemca najmä na začiatku kariéry má.

Namiesto jeho podchytenia sa žiaľ aj v tejto oblasti za cenu dočasnej finančnej stability, staviame ako krajina do pozície montážnej dielne. Máme množstvo talentov, no potrebujem sa s nimi naučiť efektívne pracovať. Od školákov až po seniorov.

Ak by ste nepracovali v tejto sfére, čo iné by ste robili?

Mojím “prečo” je odjakživa pomáhať a zlepšovať životy. Nie je pre mňa väčšou satisfakciou, ako vidieť, že niekto má aj vďaka mne hoci len o kúsok lepší a šťastnejší život. Určite by som si vybrala medicínu alebo psychológiu.

Jednou z kategórií ocenenia je aj IT Študentka roka. Čo by ste povedali alebo odporúčali svojmu 18-ročnému ja po osobnej i pracovnej stránke?

Mám univerzálnu radu, ktorá platí pre každú oblasť života. Aby sa nebála. Prekážok, robenia chýb, názorov okolia. Aby čím skôr a čo najviac času venovala spoznaniu seba a nájdeniu toho svojho “prečo”. Nájdením svojho kompasu všetko do seba vždy akoby prirodzene zapadne a cesta sa nejako následne ukáže, za každou zákrutou či zakopnutím. Už len potom vytrvalo kráčať a užívať si scenériu.